Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Podziękowania za wspaniałą organizację finału

Wolontariusze oraz wszystkie osoby zaangażowane w organizację i przeprowadzenie świdnickiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy spotkały się wczoraj z wójtem Krzysztofem Stefańskim. Wójt podziękował i przekazał słowa uznania za pracę, a przede wszystkim za chęci i zapał, których nie brakowało żadnej z tych osób. Każdy wolontariusz otrzymał pisemne podziękowania oraz drobny upominek. Była to również świetna okazja aby w miłym towarzystwie i przyjaznej atmosferze porozmawiać o przyszłorocznym finale oraz o dalszej współpracy. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, ich rodzicom oraz osobom i przedstawicielom instytucji zaangażowanych w tegoroczny WOŚP za przybycie. Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie, które wraz z podpisami wolontariuszy będzie przedmiotem licytacji podczas finału w 2020 r.
Podziękowania trafiły do: Jana Marczewskiego, Rafała Trafały, Bogumiły Hajdasz, Huberta Nazarczuka, Grzegorza Kremensa, Macieja Kremensa, Dominika Wysockiego, Doroty Wróbewskiej-Koper, Wojtka Polewki, Zofii Polewki, Michała Pokorskiego, Michaliny Pokorskiej, Dariusza Trzaski, Ewy Trzaski, Tomasza Marczewskiego, Pauliny Szeląg, Michała Bluma, Eryka Barańskiego, Magdaleny Kacały, Karoliny Jaworskiej, Marcina Trafały, Aleksandra Dunajewskiego, Karoliny Kamińskiej, Ryszarda Kopera, Bartosza Kopera, Agnieszki Keklak-Dunajewskiej, Małgorzaty Furmanek, Lilianny Reimann, Władysława Gawrońskiego, Wandy Wojtkowiak i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

W telewizji o remoncie

Do Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy przyjechała ekipa z TVP Gorzów Wlkp. Powstał news o remoncie placówki. Zachęcamy do obejrzenia.
 

OGŁOSZENIE

Zakład Usług Komunalnych informuje, że w dniu  06.02.2019 r. (środa) w związku z planowymi pracami wykonywanymi przez prywatnego inwestora na sieci wodociągowej w ulicy Długiej w Świdnicy, nastąpi wstrzymanie dostawy wody w górnej części miejscowości. Zamknięcie wody nastąpi w godzinach 10.00 – 14.00. W związku z powyższym po wznowieniu dostawy mogą wystąpić chwilowe zabrudzenia wody oraz wyczuwalny zapach chloru po dezynfekcji.
 
Za utrudnienia przepraszamy.  
 

Tymczasowa siedziba GOKu


 

Otwarty konkurs ofert

Wójt Gminy Świdnica ogłasza  otwarty konkurs ofert na szczepienia przeciwko wirusowi HPV  wśród dziewcząt urodzonych w roku 2005 zameldowanych na stałe w gminie Świdnica.
Informacje w pełnym tekście ogłoszeń konkursowych można znaleźć na stronie internetowej, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Świdnica: http://www.bip.swidnica.zgora.pl/204/Zapytania_ofertowe/  oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy.
 

Załączniki

Informacja o zimowym utrzymaniu dróg w gminie

W związku z licznymi pytaniami mieszkańców dotyczącymi zimowego utrzymania dróg informujemy, że na terenie gminy Świdnica zlokalizowane są drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe i w zależności od panujących warunków atmosferycznych każdy z zarządców jest odpowiedzialny za utrzymanie swojego odcinka drogi.  Za gminne drogi utwardzone odpowiedzialny jest Zakład Usług Komunalnych w Świdnicy - tel. 68 327 37 18, za drogi powiatowe - Zarząd Dróg Powiatowych, a w jego imieniu Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe PRO-BUD Piotr Różbicki - tel. 730 876 767, za drogi wojewódzkie - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze - tel. 68 328 03 00, natomiast za drogi krajowe Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Obwód Drogowy w Raculi - tel. 68 327 53 42.  
W przypadku wystąpienia utrudnień na drogach spowodowanych intensywnymi opadami śniegu lub oblodzeniem, każdy z zarządców po dokonaniu oceny sytuacji przystępuje do czynności odśnieżania, posypywania solą, posypywania piaskiem, w zależności od występujących utrudnień na drogach.
W sytuacjach kryzysowych wymagających szybkiej interwencji bezpośrednio kontaktujemy się zarządcami dróg  w sprawie bezpieczeństwa komunikacji gminnej tj. przewozów szkolnych, pasażerskich i prywatnych mieszkańców gminy.  Podkreślamy podczas każdej rozmowy odpowiedzialność każdej instytucji przy realizacji zadania, jakim jest zimowe utrzymanie dróg na terenie gminy Świdnica.

Planowane wyłączenia prądu - komunikat Enea

PLANOWANE WYŁĄCZENIA
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
31 stycznia 2019r. w godz. 08:30 - 13:30
miejscowości Wilkanowo ul. Brzozowa 6, 10, 12, 18, 19, 20, działka 17/1, 40/1, 41/3, 56, ferma lisów, przepompownia ścieków, Komarnickiej 35a, Ogrodnicza 19, ferma,
 
1 luty 2019r.  w godzinach: 08:30 - 13:30
miejscowości Wilkanowo ul. Brzozowa 1 do  9,  Komarnickiej 13 do 35 (nieparzyste), 26 do 56 (parzyste), działka 57/4, Kościelna 1 do 6, Krótka

Ostrzeżenie meteorologiczne

Informacja wójta w sprawie PKS-u

Szanowni Mieszkańcy,
 
Od 1 lutego br. na terenie gminy Świdnica obowiązywać będzie nowy, poszerzony o dodatkowe połącznia rozkład jazdy PKS Zielona Góra. Od tego dnia obowiązuje także porozumienie pomiędzy Gminą Świdnica a PKS S.A. Zielona Góra. Określa ono zasady współpracy i dyscyplinuje PKS w zakresie rzetelnego realizowania przewozów pasażerskich w naszej gminie.
 
Wiem, jak dużo uwag mają mieszkańcy do usług świadczonych przez tego przewoźnika.  Ja także mam ich niemało. Wiele powodów do narzekań dotyczy PKS-u, niektóre jednak dotyczą zarządców dróg powiatowych i wojewódzkich, którzy nie zawsze solidnie dbają o stan dróg i ich właściwe zimowe utrzymanie. Autobusy PKS-u, a także nasze autobusy szkolne w większości poruszają się po drogach powiatowych, które w tym roku nie są należycie posypywane solą i piaskiem w miejscach i sytuacjach pogodowych tego wymagających.
 
Stawiamy wyżej poprzeczkę firmie PKS w lutym, oczekujemy zmian na lepsze.
 
Od 1 marca br. wejdzie w życie kolejna, docelowa zmiana rozkładu jazdy i sieci połączeń na terenie gminy. Będziemy w lutym o tych zmianach wiele razy informowali na stronach internetowych gminy oraz w 3. numerze Gazety Gminnej.
 
Dla osób liczących na powrót komunikacji MZK do gminy Świdnica mam informację, którą przekazał mi wiceprezydent Miasta Zielona Góra Krzysztof Kaliszuk. Poinformował mnie, iż możliwość świadczenia takiej kompleksowej usługi dla Gminy Świdnica pojawi się nie wcześniej niż w roku 2020.  Wynika to z problemów organizacyjnych Miejskiego Zakładu Komunikacji, a zwłaszcza z niewystarczającej ilości autobusów. W związku z tym nie jest  możliwe rozszerzenie sieci połączeń w samej Zielonej Górze.
 
Jednak do tego czasu zamierzam rozwiązać problem transportu zbiorowego, co jest zadaniem własnym gminy, we współpracy z Zielonogórskim Związkiem Powiatowo Gminnym. O podejmowanych działaniach będę również systematycznie informował mieszkańców.
 
Wszelkie uwagi dotyczące komunikacji pasażerskiej proszę przekazywać Sekretarz Gminy Świdnica Beacie Łuckiewicz-Kropskiej, tel. 68 327 31 15 w. 123, email sekretarz@swidnica.zgora.pl .
 
Załączam obowiązujące w lutym 2019 rozkłady jazdy.
 
                                                                                                                Krzysztof Stefański
                                                                                                                Wójt Gminy Świdnica

Załączniki

Zmieniony plan zajęć

W związku z trwającym remontem Gminnego Ośrodka Kultury, od poniedziałku – 4 lutego br. siedziba GOK-u  będzie się znajdowała w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej przy ulicy Długiej 25 w Świdnicy. Wszystkie zajęcia prowadzone będą jak dotychczas, zmienione zostaną tylko miejsca ich odbywania się. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem, który będzie obowiązywał na czas remontu. Więcej informacji: 68 327 33 22 lub 68 327 32 80. 
 
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map