Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

CIEKAWE MIEJSCA

CIEKAWE MIEJSCA

Wieża Wilkanowska
To jedna z 17 wież zachowanych w Polsce. Ceglana konstrukcja została wzniesiona w 1902 roku na szczycie Góry Wilkanowskiej, najwyższego wzniesienia Wału Zielonogórskiego sięgającego 221 m n.p.m..  W roku 1898 po śmierci Otto von Bismarcka w całych Niemczech zapanowała moda na wznoszenie charakterystycznych wież. Wieża w Wilkanowie powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Przemysłu i Ogrodnictwa  z niemieckiego Gruenbergu. Wysokość wieży wynosi 20 metrów i do jej środka prowadzi przedsionek zbudowany na planie kwadratu, ze schodkowym szczytem i dwuspadowym daszkiem krytym ceramiczną dachówką. Z tarasu widokowego na szczycie wieży można oglądać rozległą panoramę a przy odpowiednich warunkach pogodowych można podziwiać widoki z odległości nawet 60 km. Krzyżują się tu liczne szlaki turystyczne.
 
 
Wilkanowski Meteoryt
Według kronik w dniu 22 marca 1841 r. o godzinie 15.30 na pola w okolicy dzisiejszego Wilkanowa upadł meteoryt w literaturze fachowej znany jako Wilkanówko.  Odłamki tego meteorytu znajdują się obecnie w najważniejszych muzeach geologicznych świata. Największy fragment Wilkanówka o masie 0,75 kg znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. W Polsce meteoryt można oglądać we Wrocławiu. W dniu 22 marca 2002r. w 161 rocznicę tamtego wydarzenie, z inicjatywy Klubu Pod Wieżą w Wilkanowie ustawiono głaz narzutowy, na którym odsłonięto tablicę upamiętniającą upadek meteorytu Wilkanówko.
 
 
 
 
Bunkry z czasów II wojny światowej
W odległości około 2 km od wsi znajdują się dwa bunkry. Są to żelbetonowe konstrukcje w formie cylindrycznej o imponującej  średnicy wynoszącej 20 m oraz o wysokości przekraczającej 15m i grubości ścian 1,6 m. Obiekty zbudowano około 1938 roku i w czasie wojny funkcjonowało tu Niemieckie Radio Wojskowe Wrocław.  Jeden jest usytuowany w lesie, drugi w kształcie stożka na łące, który swoim wyglądem celowo przypominał wielki kopiec siana. Po 1945 roku schrony przez dłuższy czas stały opuszczone, co sprzyjało okolicznym szabrownikom. W późniejszych czasach były wykorzystywane przez zakłady „Unitra” oraz Wojewódzki Szpital w Zielonej Górze. Mimo wielu kontrowersyjnych hipotez i ciągłych badań do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić jakie było ich pierwotne przeznaczenie. Obecnie na terenie jednego z nich działa Ośrodek Sportu i Rekreacji Bunkier. Od blisko 16 lat ośrodkiem opiekuje się Zielonogórski Klub Sportowy Karate. Bunkier i jego otoczenie doskonale się nadaje do przeprowadzania wszelkiego rodzaju wycieczek szkolnych, festynów, imprez integracyjnych, pikników rodzinnych. Zwolennicy aktywnego wypoczynku nie będą narzekać na nudę mając do dyspozycji m.in. dwie ściany wspinaczkowe, boisko do siatkówki plażowej, siłownię.
 
 
Krąg Megalityczny przy OSiR Bunkier
Wzniesiony w roku 2007. Pełni rolę punktu energetycznego. Krąg o 12 kamieniach na obwodzie i jednym środkowym, nazywany jest kręgiem słonecznym lub zodiakalnym. Dwunastka wyraża 12 znaków zodiaku, 12 miesięcy oraz 12 godzin).  W ostatnim czasie na szlaku do „Bunkra” powstały już 3 takie kręgi energetyczne.
 
 
 
Źródlana Dąbrowa
Na terenie leśnictwa Buchałów znajduje się malowniczy obszar chronionej przyrody, stanowiący źródlisko potoków. Na powierzchni 22,0 ha podziwiać można przepiękne, dziewicze  krajobrazy porośniętych mchem i paprocią pagórków, i gęstwiny drzew liściastych poprzecinanych strumykami.
 
 
Leśniczówka w Buchałowie
Kamienno-ceglany domek winiarski został zbudowany w 1874 roku. Napis „EFWvK Anno 1874” nad wejściem świadczy o tym, że budowla powstała kiedy majątek należał do rodziny von Knobelsdorff. Dom stoi na szczycie wzgórza, którego stoki pokrywała winnica. Mieszkał w nim wionogrodnik, który zajmował się uprawą winorośli. Później, gdy buchałowskie winnice podupadły domek pełnił funkcję kwatery myśliwskiej. Obecnie jest siedzibą Leśnictwa Buchałów.
 
Rodzinny Ogród Działkowy "Wilkanów"
Nasz ogród jest ciekawy botanicznie i architektonicznie. Na terenie ogrodu znajduje się kilka równie interesujących konstrukcji. Wieża ciśnień to znak rozpoznawczy ogrodu w Wilkanowie. Nie sposób jej przeoczyć.
 
 
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map

Kontakt - stopka

Gmina Świdnica

URZĄD GMINY ŚWIDNICA
 
ul Długa 38
66-008 Świdnica
+48 68 327 31 18
+48 68 327 31 15    
 fax: +48 68 327-31-27
 www.bip.swidnica.zgora.pl
Urząd czynny w godz.:
pn. 7:00-16:00
wt.- czw. 7:00-15:00
pt. 7.00-14.00
Nr konta bankowego:
PKO BP S.A. I Oddział w Zielonej Górze
93 1020 5402 0000 0902 0027 6626
 
 
więcej