Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Informacje o koronawirusie

Bieżąca sytuacja w gminie

 
Drodzy Mieszkańcy Gminy Świdnica,
w całym kraju obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. W związku z tym konieczne było wprowadzenie szczególnych zasad funkcjonowania urzędu i jednostek,
 • od 16 marca od godz. 12.00 do odwołania urząd gminy i jednostki zostają zamknięte dla interesantówKontakt z urzędnikami jest możliwy mailowo, telefonicznie, poprzez ePUAP lub pocztę tradycyjną,
 • wtorkowe dyżury wójta odbywają się wyłącznie telefonicznie w godz. 12.00-15.00 pod numerem 68 327 31 15. Pytania cały czas można również zadawać przez formularz znajdujący się na stronie urzędu  https://swidnica.zgora.pl/PL/3023/Formularz_kontaktowy/,
Komunikat ZUK i GOPS
 • od 16 marca wstrzymane zostają wszystkie odczyty wodomierzy oraz roznoszenie komunikatów dot. podwyżki stawek za wywóz odpadów. Mieszkańcy, u których stan wodomierzy nie został jeszcze odczytany proszeni są o podanie informacji o stanie swojego licznika telefonicznie – Zakład Usług Komunalnych tel. 68 327 27 18; w razie nie podania stanu licznika zostanie wystawiona prognozowa faktura VAT,
 • osoby starsze oraz potrzebujące pilnej pomocy np. w zrobieniu zakupów, dostarczeniu lekarstw lub wymagające opieki po wyjściu ze szpitala mogą w tej sprawie skontaktować się z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej tel. 68 327 32 30gops@swidnica.zgora.pl,
 • wypłaty świadczeń rodzinnych nie ulegną zmianie,
 • Centrum Psychologiczno – Terapeutyczne w Świdnicy od 16 marca udziela pomocy i wsparcia psychologicznego  telefonicznie - 798 867 092. Psycholog Dorota Opala: pon.-śr. 9.00-15.00, czw. 9.00-13.00, psycholog dziecięcy Arneta Sobiechowska: wtorek 15.30- 20.30.
Porady prawne dla mieszkańców
Porady prawne dla mieszkańców odbywać się będą wyłącznie drogą mailową – pytania do radcy prawnego należy kierować na adres kpantak@poczta.onet.pl, w tytule e-maila proszę wpisać: "Porady prawne dla mieszkańców gminy Świdnica".
 
Informacje dla rodziców
Rodzicom, którzy muszą zostać z dziećmi w domu przysługuje odpowiedni zasiłek: infolinia ZUS-u: 22 560 16 00.
 
Funkcjonowanie Przychodni Lekarskiej Panaceum i szpitala w Zielonej Górze
 • Przychodnia Lekarska Panaceum wprowadziła teleporady – tel. 68 320 01 09. Tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne, pacjent zostanie umówiony na wizytę na konkretną godzinę. Samemu nie zgłaszamy się do przychodni,
 • Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze ograniczył dostęp do budynków. Każdy, kto będzie musiał wejść do głównego gmachu od ulicy Wazów, będzie weryfikowany w specjalnych namiotach. Dotyczy to również osób, które będą zgłaszać się na SOR,
 
Pamiętajmy, że w momencie zauważenia u siebie niepokojących objawów (kaszel,  duszności, problemy z oddychaniem, wysoka gorączka) nie udajemy się osobiście do lekarza, zostajemy w domu i dzwonimy pod następujące numery alarmowe:
 
507 055 962
lub
zgłaszamy się do oddziału zakaźnego
tel. 68 329 64 78 / 68 329 64 81
lub
pod numer alarmowy 112.
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa – 800 190 590
 
 
 
Wójt Gminy Świdnica
Krzysztof Stefański

Komunikat

Ważne telefony

Ważne i przydatne informacje dotyczące koronawirusa
 

Komunikat Sanepidu

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH
(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)
Warszawa, 24.02.2020 r.
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
 • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
 • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

Ważne informacje

Informacje Wójta dot. koronawirusa

Czas kwarantanny w placówkach oświatowych

Od 16 marca przez 2 tygodnie w szkołach na terenie gminy, przedszkolach i żłobkach publicznych i niepublicznych trwać będzie czas kwarantanny. W Gminnym Ośrodku Kultury odwołane zostały zajęcia sekcji artystycznych. Uczniowie i nauczyciele powinni przebywać w domach i unikać zbiorowisk.
 

Informacje o koronawirusie

W związku z rozprzestrzenianiem się coronawirusa COVID-19 w Europie podajemy komunikat Wojewody Lubuskiego, że wszelkie informacje dot. coronawirusa znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce „co musisz wiedzieć o koronowirusie” (https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie). Informujemy również, że pod numerem 800 190 590 funkcjonuje infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Załączniki

1 2 3
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map