Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

CZYSTE POWIETRZE

Co zrobić aby płacić mniej za ogrzewanie domu?

loga programu czyste powietrze
 
Poprzedni, 2022 r. ze względu na niezależną od Nas wszystkich sytuację geopolityczną, przyniósł szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii.
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, po doświadczeniach obecnego roku, już teraz zastanawia się co zrobić aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w komforcie cieplnym i bez przepłacania.
Jest na to sposób.
Warto zapoznać się z programem Czyste Powietrze, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wfośigw). Inwestycja, którą możesz sfinansować z Programu pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu, a przy tym przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie.
Z programu Czyste Powietrze otrzymasz wsparcie na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii z pożytkiem dla rodzinnego portfela, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza.
Ciepły, bezpieczny dom to podstawa dobrostanu rodziny, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z wfośigw przygotował na 2023 r. ważne zmiany w Programie, dzięki którym możesz otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania. Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na  podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.
Zanim przystąpisz do programu, warto jest wykonać audyt energetyczny, to dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy docieplić,  zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.
Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód  nie przekracza 135 tys. zł.
Już dziś zainteresuj się programem Czyste Powietrze. Teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku, znalezienie wykonawcy i przeprowadzenie inwestycji, aby spokojnie zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym
Na swoje pytania znajdziecie Państwo odpowiedź na stronie czystepowietrze.gov.pl, np.  w  nagraniach i prezentacjach Akademii Czystego Powietrza.
O Program możesz dopytać w naszym Urzędzie Gminy, w punkcie konsultacyjno – informacyjnym. Tutaj otrzymasz wsparcie w przygotowaniu i złożeniu wniosku do programu Czyste Powietrze.
Co zrobić aby rachunki za ogrzewanie zamiast rosnąć – malały?
Nie zwlekaj, zapoznaj się już dziś z programem Czyste Powietrze, który znacznie poprawi warunki życia i zdrowia Twojej rodziny!
Gminny punkt konsultacyjno – informacyjny  programu Czyste Powietrze:
Adres Urząd Gminy, ul. Długa 38, 66-008 Świdnica, tel.  519 654 697, e-mail k.misztak@swidnica.zgora.pl
Zapraszamy!
podziel się tą  informacją z Sąsiadem!
 
 

Aktualne dane o wdrażaniu Programu Czyste Powietrze

dane czyste

Punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Czyste Powietrze

- Wójt Izabela Mazurkiewicz-Kąkol  przedłużyła porozumienie dotyczące wspólnej realizacji Programu Czyste Powietrze z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej.
- W ramach porozumienia do zadań Gminy należało uruchomienie i prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego, w którym mieszkańcy m.in. uzyskają informacje o Programie, otrzymają wsparcie w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie oraz pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania.
- Punkt taki funkcjonuje w urzędzie od września 2021 i na pewno będzie jeszcze działał przez kolejny rok.
- Wszystkich zainteresowanych mieszkańców zapraszamy do kontaktu z pracownikiem urzędu gminy - Katarzyną Misztak w godzinach pracy urzędu, dodatkowo we wtorki do godz. 17.00, (tel. 68 327 31 18, wew. 144 lub 519 654 697, czystepowietrze@swidnica.zgora.pl).
- Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo wygenerują mieszkańcom dodatkowe oszczędności i zwiększą domowy budżet.

czyste powietrze

Spotkania dotyczące programu "Czyste Powietrze"

Zaczynamy cykl spotkań informacyjno - konsultacyjnych dotyczących programu "Czyste Powietrze".
Jest to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i 69 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.
Spotkania odbędą się we wszystkich miejscowościach na terenie gminy Świdnicy o terminach będziemy informować na bieżąco.
spotkanie
plakat

Spotkanie informacyjne

czyste powietrze

Punkt konsultacujno-informacyjny

Mieszkańcy zainteresowani złożeniem wniosku w programie "Czyste Powietrze" powinni skontaktować się z pracownikiem Urzędu Gminy w celu umówienia spotkania i przygotowania wniosku.
 
Do zadań punktu konsultacyjnego należy:
- udzielanie informacji o Programie osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie,
- wsparcie w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie,
- pomoc przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania
- przeprowadzone wizyty u mieszkańców
 
Istenieje możliwość złożenia wniosku osobiście poprez portal beneficjenta -  https://portal.wfosigw.zgora.pl/
 
Gmina zawarła porozumienie z WFOŚiGW w Zielonej Górze dotyczące wspólnej realizacji Programu Czyste Powietrze. Utworzony został gminny punkt konsultacyjno-informatyczny. Otwarty jest codziennie w godzinach pracy urzędu gminy a we wtorki do godz. 17.00
Można również uzyskać informacje drogą telefoniczną pod nr 519 654 697 oraz poprzez email k.misztak@swidnica.zgora.pl, czystepowietrze@swidnica.zgora.pl
Aby złożyć wniosek na start potrzebujesz:
 
- adres email
- pesel
- dochód za rok poprzedzający (podstawowe dofinansowanie)
- zaświadczenie o dochodach wystawione przez GOPS w Świdnicy (podwyższone dofinansowanie)
- nr konta bankowego
- nr księgi wieczystej
- nr działki
- dokument potwierdzający prawo własności budynku mieszkalnego
- rok wydania zgody na budowę
- powierzchnia całkowita budynku w m2
Wymagane są również oświadczenia: (wypełnia sie je juz przy samym składaniu wniosku na ustalonym druku)
- współwłaścicieli o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia ujętego w niniejszym wniosku o dofinansowanie
- współmałżonka o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie zobowiązań (jeśli wnioskodawca posiada ustaloną wspólność majątkową)
 
 
 
punk kosultacyjno-informacyjny

Załączniki

Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map

Kontakt - stopka

Gmina Świdnica

URZĄD GMINY ŚWIDNICA
 
ul Długa 38
66-008 Świdnica
+48 68 327 31 18
+48 68 327 31 15    
 fax: +48 68 327-31-27
 www.bip.swidnica.zgora.pl
Urząd czynny w godz.:
pn. 7:00-16:00
wt.- czw. 7:00-15:00
pt. 7.00-14.00
Nr konta bankowego:
PKO BP S.A. I Oddział w Zielonej Górze
93 1020 5402 0000 0902 0027 6626
 
 
więcej