Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeń



Wybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Wojewoda dziękuje strażakom

Przedszkola publiczne w gminie Świdnica pozostaną nieczynne

W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej o możliwości otwarcia przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego z dniem 6 maja 2020 r., poprosiłem dyrektorów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy i Szkoły Podstawowej w Słonem o przeanalizowanie warunków zawartych w wytycznych MEN oraz przeprowadzenie konsultacji z nauczycielami edukacji przedszkolnej, radami rodziców oraz przede wszystkim z rodzicami dzieci uczęszczających do gminnych placówek przedszkolnych. Z przekazanych przez dyrektorów opinii wynika, że zainteresowanie rodziców wysłaniem dzieci do przedszkoli jest znikome. Rodzice, podobnie jak nauczyciele, przychylają się do zdania, że na tym etapie rozwoju pandemii nie jest wskazane wysyłanie do placówek jako pierwszych dzieci najmłodszych, które z oczywistych powodów najtrudniej przystosowują się do rygorów, zakazów i ograniczeń.
Uwzględniając przekazaną mi ocenę sytuacji, działając dla dobra i bezpieczeństwa naszych najmłodszych mieszkańców, ich rodzin oraz pracowników przedszkoli, podjąłem decyzję o nieotwieraniu gminnych przedszkoli z dniem 6 maja br.
Zgodnie z obowiązującym obecnie rozporządzeniem MEN pozostałe placówki edukacyjne (szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe) muszą pozostać zamknięte do 24 maja br. Otwarcie szkół i przedszkoli, także naszych gminnych, nastąpi więc 25 maja 2020 r. pod warunkiem, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zmieni tego terminu.
Otwarcie gminnych przedszkoli może jednak nastąpić wcześniej, przed 25 maja br. jeśli taki uzasadniony wniosek, uwzględniający wszystkie wytyczne MEN, GIS i MZ, otrzymam od dyrektorów placówek z opinią rad rodziców.
 
Krzysztof Stefański
Wójt Gminy Świdnica
Niepubliczne Przedszkole Prymuski w Świdnicy na wniosek rodziców wznawia działalność w ograniczonym zakresie od 11 maja 2020 r. Żłobek Prymuski po 6 maja br. będzie nadal zamknięty.
Żłobek i Przedszkole Niepubliczne Nibylandia w Świdnicy po 6 maja br. pozostaną zamknięte.

Życzenia od wójta z okazji Dnia Strażaka

Kiedy spada na nas nieszczęście - powódź odbiera dobytek, płonie dom, łamią się drzewa, trzeba ratować ludzi z rozbitych w katastrofie samochodów. Ale i wtedy, kiedy potrzebna pomoc podczas organizowania koncertu, festynu, kiedy dzieci przedszkolne i szkolne proszą o pokaz, kiedy trzeba pomóc Seniorom, zadbać o lipy nad zalewem, by nie wyschły - wzywamy Was, niezawodnych strażaków z naszych jednostek OSP w Świdnicy, Koźli i Letnicy. Nigdy nie odmawiacie pomocy. Jesteście odważni i profesjonalni. Warto Was wspierać, bo wszystko, co w Was najlepsze oddajecie nam – mieszkańcom gminy Świdnica. W Dniu Strażaka życzę najserdeczniej jak potrafię wraz z wdzięcznymi mieszkańcami Druhom Ochotnikom, Druhnom Ochotniczkom, Strażakom Zawodowym i adeptom z drużyn dziecięcych i młodzieżowych zdrowia, szczęścia w życiu osobistym oraz jak największej satysfakcji z pełnionej misji niesienia pomocy innym.
 
Krzysztof Stefański
Wójt Gminy Świdnica

Gminny Ośrodek Kultury nadal tylko online

Łagodzenie ograniczeń w związku z pandemią, wprowadzane w Polsce od 4 maja br., nie obejmuje domów kultury. Otwarcie GOK-u dla mieszkańców i wznowienie zajęć artystycznych nie jest możliwe ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie uczestników. Mniejsze obostrzenia dotyczą tylko bibliotek, galerii i muzeów. Przypominamy również, że decyzją Wójta Gminy Świdnica imprezy kulturalne w naszej gminie zostały odwołane do końca czerwca 2020. W dniach 4-17 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej będzie trwało skontrum (inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych). Wkrótce poinformujemy o terminie ponownego otwarcia biblioteki i zasad udostępniania księgozbioru.

Zdalne nauczanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy

W związku z pandemią koronawirusa od 12 marca praktycznie wszystkie szkoły w naszym kraju zamknęły swoje podwoje. Z dnia na dzień, bez jakiegokolwiek przygotowania, nauczyciele musieli przejść na tak zwane zdalne nauczanie. Natychmiast stało się ono, obok wyborów i samego wirusa, tematem numer 1 ogólnonarodowych dyskusji i narzekań. Na zaistniałą sytuację różne szkoły różnie zareagowały. Zdecydowana większość zaczęła korzystać z e-dzienników i za ich pośrednictwem przesyłać uczniom zadania do samodzielnego wykonania. Bardzo nieliczne placówki, a raczej pojedynczy nauczyciele rozpoczęli zajęcia on-line.
Szkoła w Świdnicy poszła w stronę zbudowania bazy adresów Gmail (zebraliśmy ich 238 dla uczniów 10 oddziałów klas 4 – 8) i wykorzystania narzędzi oferowanych przez Google – przede wszystkim Google Classroom – zaprojektowany z myślą o zdalnym prowadzeniu lekcji. Przy wyborze komunikatorów świdniccy pedagodzy wzięli pod uwagę przede wszystkim możliwości psychofizyczne uczniów, ich sytuację domową, posiadanie odpowiedniego sprzętu, dostęp do internetu umożliwiającego uczestnictwo w lekcjach on-line oraz umiejętności technologiczno-informatyczne własne, uczniów oraz ich rodziców.
Niektórzy nauczyciele zaczęli wykorzystywać z własnej inicjatywy inne narzędzia – w tym takie, które umożliwiają prowadzenie wideokonferencji – Cisco, Hangouts czy połączenie wideo oferowane przez Facebooka. W ten sposób nawiązaliśmy z naszymi uczniami łączność audiowizualną lub tylko głosową. Nasze oddziały są średnio 20-osobowe, dlatego praca on-line jest dużym wyzwaniem dla nauczycieli, a przede wszystkim dla uczniów i ich rodziców. Zdając sobie sprawę ze specyfiki klas 1 – 3, staramy się nie przeciążać pracą naszych najmłodszych uczniów. Wychowawcy mają z nimi kontakt przede wszystkim poprzez e-dziennik, Messengera i WhatsAppa. Przesyłają w ten sposób zadania, nie wymagając bezwzględnie ich wykonania. Starają się również znaleźć w sieci takie materiały, które urozmaicą maluchom samodzielną naukę. Na duże uznanie zasługuje nagrywanie przez naszych pedagogów oraz rodziców uczniów filmików edukacyjnych.
Podczas rady pedagogicznej, która odbyła się on-line we wtorek 28 kwietnia, nauczyciele zostali zapoznani z narzędziem oferowanym przez nowosolską firmę Sinersio Polska. Można przy jego pomocy urządzać wideokonferencje – mają one jednak pewne uwarunkowania – jest ograniczona liczba uczestników i trzeba mieć dużą przepustowość internetu. Większość nauczycieli zainteresowała się tą ofertą.
W tym miejscu należy przypomnieć, że na jednego nauczyciela w naszej placówce przypada 100 i więcej uczniów. W dotychczas organizowanych wideokonferencjach większość klas przystępuje w mocno okrojonym składzie – frekwencja wynosi przeciętnie między 40 a 50 procent. Czasem trzeba klasę podzielić na 2 grupy, aby wszyscy uczestnicy się widzieli i słyszeli, bo przecież oprócz aspektu dydaktycznego istnieje również aspekt psychologiczny, bardzo ważny w obecnym czasie. Nauczyciele, którzy zdecydowali się na wideokonferencje, muszą i tak przygotować osobne materiały dla pozostałych uczniów. Aby usprawnić zdalne nauczanie, udostępnili uczniom i ich rodzicom swoje prywatne mejle, numery telefonów i profile w mediach społecznościowych. Wszystko po to, aby mogli oni w najdogodniejszy dla siebie sposób udokumentować swoją pracę, a nauczyciele mogli tę pracę ocenić. Nie jest łatwym zadaniem sprawdzanie rozprawki przesłanej smsem w późnych godzinach nocnych lub w niedzielę albo przeczytanie i ocenienie wypracowania ze zdjęcia zrobionego telefonem komórkowym.
Najważniejszym celem szkoły jest kształcenie, czyli realizacja podstawy programowej. Dostosowaliśmy zakres materiału do obecnych możliwości uczniów. Jako że sytuacja jest absolutnie wyjątkowa – trudno przewidzieć, jakie będą efekty dydaktyczne, co okaże się lepsze – spotkanie twarzą w twarz z nauczycielami czy własna praca, samodzielne opracowywanie zagadnień, wyszukiwanie rozwiązań. Na dzisiaj nikt tego nie potrafi jednoznacznie ocenić. Zdajemy sobie sprawę, że do wymaganych przez nas wiedzy i umiejętności dzieci dochodzą w różny sposób, często z pomocą osób trzecich, ale uważamy, że to doskonały czas na rozwój samodzielności, odpowiedzialności, na bycie twórczym, zdyscyplinowanym. Przypominamy, że nauczyciel nie podaje gotowych rozwiązań – ma przede wszystkim wskazywać cele i podpowiadać, w jaki sposób je realizować, prowokować do poszukiwań i wewnętrznego rozwoju. Uważamy, że obecna sytuacja to doskonała okazja, by internet przestał być dla naszych dzieci miejscem zabaw, a stał się tym, czym być powinien – kopalnią wiedzy. Natomiast efekty pracy dydaktycznej nauczycieli będą widoczne podczas egzaminów zewnętrznych oraz w dorosłym życiu naszych uczniów.
W większości dyskusji na temat zdalnego nauczania bardzo często zapomina się, że nauczyciel to też człowiek, że ma rodzinę i swoje życie osobiste, że czasem nie ma warunków, aby przeprowadzić lekcję on-line z prawdziwego zdarzenia.
Życzymy wszystkim naszym Uczniom oraz ich Rodzicom przetrwania tego trudnego czasu, dbałości o zdrowie i życie.                               
                           Dyrektor i Nauczyciele
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy

Majowe święta

Maj to ważny miesiąc dla Polaków ze względu na święta narodowe, które obchodzimy.  Przed nami długi weekend i trzy ważne święta. Uczcijmy je wywieszając na budynku lub w oknie domu flagi narodowe.
 
 
1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY, międzynarodowe święto obchodzone od 1890 r., w Polsce święto państwowe od 1950 r.
2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, polskie święto obchodzone od 2004 r.
3 MAJA – ŚWIĘTO NARODOWE 3 MAJA,  ustanowione w roku 1919  dla uczczenia uchwalenia konstytucji w 1791 r., przywrócone jako święto państwowe w roku 1990.

Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego

Stowarzyszenie Incijatyw Społecznych w Słonem złożyło ofertę na realizację zadania publicznego w trybie uproszczonym. Oferta dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Świdnicy

XVIII sesja Rady Gminy Świdnica

Zmiany zasad bezpieczeństwa od 4 maja

Kolejne zmiany związane z łagodzeniem restrykcji od 4 oraz od 6 maja. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj.

Komunikat Wójta

Informuję, że po zapoznaniu się z analizą prawną, udzieliłem odpowiedzi na wniosek Poczty Polskiej S.A. o udostępnienie danych ze spisu wyborców mieszkańców gminy Świdnica. W piśmie skierowanym do wnioskodawcy odmówiłem udostępnienia zbioru danych osobowych ze względu na brak uprawnień, które mogą być nadane wyłącznie w drodze ustawy, której procedura legislacyjna do dziś nie została zakończona.
 
                                                                                                              Wójt Gminy Świdnica
                                                                                                                 Krzysztof Stefański
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map