Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeń



Wybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Kondolencje

Wybory Sołtysa w Radomi

WÓJT GMINY ŚWIDNICA
zwołuje zebranie wiejskie mieszkańców
sołectwa RADOMIA, ORZEWO
 
Na podstawie § 19 ust. 2 uchwały Nr VII/46/2019 Rady Gminy Świdnica z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie nadania statutu sołectwu Radomia z przysiółkiem Orzewo, zwołuję Zebranie Wiejskie mieszkańców Radomi i Orzewa.
Zebranie odbędzie się 3 lutego 2025 r. o godz. 18.00 w sali wiejskiej w Radomi ul. Tęczowa.
 
Porządek zebrania wiejskiego:
  1. Otwarcie zebrania i stwierdzenie quorum.
  2. Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta.
  3. Wybór komisji skrutacyjnej.
  4. Zgłaszanie kandydatów na sołtysa.
  5. Przeprowadzenie tajnego głosowania.
  6. Ogłoszenie wyników.
  7. Zakończenie zebrania.
 
Wójt
/-/ Izabela Mazurkiewicz- Kąkol

Uszkodzenia pomp na przepompowniach ścieków

Zakład Usług Komunalnych w Świdnicy ponownie apeluje o nie wrzucanie do kanalizacji sanitarnej środków higieny osobistej (patyczków do uszu, ręczników papierowych, pieluch jednorazowych, wacików, podpasek, tamponów), materiałów opatrunkowych, resztek jedzenia i innych odpadów kuchennych, tłuszczów i olejów i innych niedozwolonych przedmiotów. Powodują one liczne uszkodzenia pomp na przepompowniach ścieków, co w znacznym stopniu utrudnia utrzymanie w należytym stanie sieci kanalizacji sanitarnej oraz zwiększa koszty jej eksploatacji. Kanalizacja sanitarna jest przystosowana do przyjmowania tylko nieczystości socjalno-bytowych oraz papieru toaletowego!.
Prezentowane zdjęcie przedstawia pompę z przepompowni ścieków w Wilkanowie.
djęcie przedstawia pompę z przepompowni ścieków w Wilkanowie

Azbest w Twoim domu? Czas na zgłoszenie do urzędu!

Azbest w Twoim domu? Czas na zgłoszenie do urzędu!
Przypominamy o obowiązku zgłoszenia posiadania wyrobów zawierających azbest. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do przeprowadzenia inwentaryzacji materiałów azbestowych znajdujących się na jego posesji oraz do złożenia odpowiedniej deklaracji. Termin składania tych deklaracji upływa 31 stycznia 2025 roku.
Jak dokonać zgłoszenia?
  • Osobiście: Wypełniony formularz można dostarczyć do urzędu
  • Listownie: Przesyłając wypełniony formularz na adres urzędu.
Formularze zgłoszeniowe są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej – Ochrona środowiska – Azbest.
 
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Urzędem Gminy pod numerem telefonu 519 654 739.
 

Rekrutacja do przedszkola, oddziału przedszkolnego oraz klas I w szkołach podstawowych na rok szkolny 2025/2026

Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w formie papierowej w terminach określonych w harmonogramie czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli publiczny, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2025/2026 dla których organem prowadzącym jest Gmina Świdnica.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii na temat ogniska pryszczycy w Niemczech.
W dniu 10 stycznia 2025 r. niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych (water Buffalo; Bubalus bubalis), utrzymywanych hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt. Gospodarstwo zlokalizowane jest w odległości około 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland, kraj związkowy Brandenburgia. Władze Brandenburgii wprowadziły 72-godzinny zakaz przemieszczeń zwierząt, obowiązujący od 11 stycznia br. Wyznaczono obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska. Rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła choroby. W promieniu 1 km uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych.
Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Kraj, w którym wystąpi FMD, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.
Choroba nie jest groźna dla ludzi.
Drogi zakażenia:
Zakażone zwierzęta wydalają wirus z wydychanym powietrzem, wydzielinami oraz wydalinami. Największa koncentracja wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pojawiających się pęcherzy. Zwierzęta mogą być nosicielami wirusa nawet do kilku lat.
Źródła zakażenia:

zakażone zwierzęta,

ślina, mleko, kał, pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna,

mięso i jego przetwory nie poddane odpowiedniej obróbce,

nasienie i zarodki,

wektory mechaniczne: środki transportu, narzędzia i sprzęt używany przy pracy ze zwierzętami wrażliwymi, ręce, odzież i obuwie obsługi, gryzonie, ptaki,

odpadki kuchenne.
Ochrona zwierząt przed chorobą
W celu ochrony stada przez wniknięciem wirusa pryszczycy należy pamiętać, żeby zwierzęta wprowadzane do stad muszą pochodzić z wiadomego źródła i być oznakowanie, a jeżeli pochodzą z innego kraju - zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji.
Występowanie pryszczycy w Polsce
Ostatni przypadek FMD w Polsce stwierdzono w 1971 r. Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od tej choroby przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH).
W związku z sytuacją epidemiologiczną w Niemczech, na terenie województw graniczących z Niemcami wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wjeżdżające na terytorium Polski. Kontrole prowadzone są przez Policję, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego, Krajową Administrację Skarbową, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną. Uchybienia w transporcie przesyłek zwierząt, w tym niekompletna dokumentacja lub jej brak, może spowodować zakaz dalszego transportu zwierząt oraz dotkliwe skutki dla organizatora transportu, w tym nakaz zabicia zwierząt.
 

Załączniki

Zmiana organizacji ruchu

 Uprzejmie informujemy, że w związku z rozpoczęciem wykonania zadania inwestycyjnego pn. „Budowa drogi wewnętrznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Koźla”, w poniedziałek -  27.01.2025 r. zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.
W pierwszym etapie z ruchu zostanie wyłączony odcinek od skrzyżowania przy posesji nr 28a (przy krzyżu) do posesji nr 36.
Odcinek drogi od posesji nr 36 do cmentarza będzie udostępniony dla ruchu.
O kolejnych zmianach organizacji ruchu dla poszczególnych odcinków dróg będą Państwo na bieżąco informowani.
Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Drogowe Kontrakt sp. z o.o., a osobą odpowiedzialną za oznakowanie jest Joanna Adamowicz – 574 015 701.

Budowa ul. Seledynowej w Radomi

21 stycznia zawarto umowę na realizację budowy ul. Seledynowej w Radomi.
Wójt Izabela Mazurkiewicz-Kąkol i skarbnik Katarzyna Wybranowska podpisały umowę z wykonawcą zadania „Budowa drogi nr 006015F w Radomi – ul. Seledynowa” - firmą Capri-Bit Eugenius Weiss.
Przedmiotem zamówienia jest budowa drogi wraz z budową kanalizacji deszczowej, kanałów technologicznych i rozbudową oświetlenia drogowego, przebudową rowu odwadniającego o długości ok. 530 m wzdłuż ul. Seledynowej wraz z budową urządzeń wodnych – wlotów odwadniających z ul. Seledynowej.
Zakres zadania obejmować będzie dwa odcinki ul. Seledynowej, tj. odcinek do skrzyżowania z ul. Tęczową oraz odcinek od skrzyżowania z ul. Tęczową do skrzyżowania z ul. Zieloną.                                                                                                                                                                                                                                          

Kondolencje

Nabór na stanowisko

Nabór na stanowisko Referent ds. świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map